חדשות


14 במאי 2009

פורטוגל - תכנית מסע
מסע בעקבות הקהילות היהודיות האבודות בפורטוגל
ליווי אקדמי: הרב אליהו בירנבוים-בעל המדור "יהודי עולמי" במקור ראשון
י'-י"ז באלול (30 באוגוסט-6 בספטמבר)

מסלול הטיול:

1. תל אביב – ליסבון
מפגש הקבוצה בנמל התעופה של שם בן גוריון וטיסה, דרך אירופה לליסבון. לאחר הנחיתה נצא לסיור בעיר במהלכו נסייר ברובע אלפמה, הרובע העתיק ביותר של ליסבון. כאן התגוררו יהודים עד גירוש פורטוגל במאה ה–16. נראה את מבצר סן ג'ואו החולש על העיר העתיקה ואזור שפך הנהר, נצפה במנזר ג'רונימו ובמגדל בלם משם יצאו מחפשי היבשות. נראה את אנדרטת מגלי הארצות ונבקר במוזיאון הכרכרות. בתום הסיור נגיע לבית המלון.

2. סינטרה - קשקאיש –אשטוריל - קאבו דה רוקה
החופים סביב ליסבון מרתקים. העיירות ציוריות והנופים מקסימים. נבקר בנקודה המערבית ביותר באירופה - קאבו דה רוקה, ובסינטרה, עיירת הקיט של מלכי פורטוגל, על נופיה וארמונותיה. נבקר באחד מהארמונות, ונמשיך לסיור בעיירות הציוריות קשקאיש ואשטוריל. בסיומו של יום נשוב לבית המלון. הכנות לשבת, תפילה וסעודת ליל שבת.
3. ליסבון
לאחר התפילה וסעודת השבת נצא, יחד עם מלווה הקבוצה, לסיור רגלי באזור המלון.

4. טומאר - קסטלו דה וידה
ניפרד מליסבון וניסע לטומאר, עיר קטנה ויפה מימי הביניים, אשר בה שרידי קהילה יהודית ובית כנסת מהעתיקים באירופה. נסייר בעיירה ונבקר ברובע היהודי ובבית הכנסת לאחר הביקור נמשיך לקסטלו דה וידה, כאן חיים עד היום "הנוצרים החדשים" שהם צאצאי האנוסים . נסייר בעיירה ונבקר ברובע היהודי, ה"ג'ודריה", שנשמר להפליא, בבית הכנסת מימי הביניים שנתגלה בחפירות שנעשו לפני כ–15 שנים והתפרסם במיוחד בעקבות הטקס ונאום הסליחה מהעם היהודי של נשיא פורטוגל דאז מר מריו סוארז ובנוכחות שגרירת ישראל בפורטוגל דאז הגב' קולט אביטל. במידה ויתאפשר נבקר בבית ראפוסה (בית אנוסים בו יש קאפלה נוצרית ודלת סתרים לבית כנסת בתוך הבית).

5. בלמונטה – גוארדה-פורטו


הבוקר ניסע אל בלמונטה - עיירה ציורית אשר התפרסמה לפני כמאה שנה, כאשר התגלו בה, באקראי, משפחות של אנוסים הנוהגים מנהגי יהדות שעברו ביניהם, בהסתר ובהיחבא, במשך כחמש מאות שנה. נבקר בבית הכנסת שנבנה במקומו של בית הכנסת שנחרב בפרעות האינקוויזיציה. במידת האפשר נבקר בבית של יהודי שחזר ליהדות אחרי מאות שנות אינקוויזיציה. נמשיך בנסיעה לגוארדה, העיר הגבוהה באירופה, נראה את בתי העיירה העתיקים ונתרשם מהמבצרים המזדקרים על רקע אדמה חקלאית עשירה בגידולי גפנים. נטייל בין בתי הרובע היהודי לשעבר ונבחין בצלבים החרוטים על משקופי הבתים המספרים על הנוכחות היהודית הגדולה בעבר. נמשיך בנסיעה דרך העיר העתיקה ויסאו ולעת ערב נגיע לפורטו.


6. פורטו - עמק הדוארו
היום נצא לסיור בעיר השנייה בגודלה בפורטוגל. העיר בנויה על צוקי גרניט המתנשאים מעל נהר הדוארו הנשפך לאוקיאנוס האטלנטי. מכאן יצאו להפלגות יורדי ים מפורסמים ולכאן הגיעו ספינות עמוסות כל טוב. במהלך הסיור נבקר בארמון הבורסה, בתחנת הרכבת הייחודית "סאו בנטו", נראה את מרכז העיר הבנוי מסמטאות מתפתלות הכלולות ברשימת נכסי עולם של אונסקו. בחלקו היהודי של הסיור נבקר בבית הכנסת על שם הנדבן הידוע כדורי. כאן פועלת קהילה קטנה של יהודים בצד אנוסים רבים שהחלו לחזור ליהדות בשנים האחרונות. אחר הצהרים נצא צפונה לעמק הדוארו. ניסע לאורך נהר הדוארו בנופים יפים של גבעות וגפנים. האזור שופע בכרמים - כאן מופק יין הפורטו המפורסם בעולם כולו. בתום הסיור נשוב לבית המלון.


7. בוסקו - קוימברה
היום ניסע ליער החלומי - בוסקו. יער השופע צמחיה ומפלי מים ובו ארמון מדהים ביופיו, המשמש כיום כבית מלון יוקרתי. משם נדרים לעיר קוימברה, עיר האוניברסיטה והתרבות אשר שימשה זמן מה גם כבירתה של פורטוגל. לינה באזור.


8.ליסבון – תל אביב
תם המסע , לאחר ארוחת הבוקר ניסע לנמל התעופה וטיסה, דרך אירופה, לתל אביב.